Klima Bakımı

Klima bakımı nedir ve Klima bakımını neden yaptırmalıyız?

klima bakım servisiBaşlıca sebepleri Klima günümüzde artık ısıtma ve soğutma olarak her ortamda konforumuzu arttıran vazgeçilemeyecek bir cihazdır, yaz mevsiminin o kavurucu sıcaklarında bize şelale serinliği veriyor canımıza can katıyor. Tabi bu güzel cihazlarımızın hem ekonomik hem de sağlık açısından dikkat etmemiz gereken hususlar var. Bakımı yapılmayan bir klima bizim hem sağlığımızı hem de ekonomimize büyük zararı bulunmaktadır işte bu yüzden periyodik servis bakımlarını asla ihmal etmememiz gerekiyor.

Bakımı yapılmayan klimalarımızın hem ömrü kısalıyor hem enerji sarfiyatı artıyor hem de sağlığımızı tehdit ediyor! Soğutma ve iklimlendirme ünitelerinin tam kapasitede çalışabilmesi için her Mevsimin  başlangıcında, özellikle yüksek sıcaklıklı mevsime yaklaşan ilkbaharda periyodik klima servis bakımını mutlaka yaptırmamız gerekiyor.

BAKIM = SAĞLIK + VERİM + EKONOMİ 

Teknik olarak bakımı yapılmayan bir klima  Klima iç ünite Kirletici Kaynaklar klima iç ünitesi ve verimini olumsuz etkileyen birçok kirletici vardır. Bunlar; yağ, gaz, kömür, odun, ve tütün ürünleri olabildiği gibi, yapı malzemeleri, ıslak halılar, sıkıştırılmış ağaç orman ürünlerinden yapılmış mobilyalar; ev temizliği ve çeşitli bakım işlemleri için kullanılan maddeler, nemlendirme cihazları ve dış havada bulunan kirleticiler olabilir. Yapı malzemeleri, mobilyalar ve hava tazeleme ürünleri sürekli olarak az ya da çok kirletici madde salgılarlar. Ayrıca, evdeki aktivite seviyesine bağlı olarak aralıklı olarak bazı kirletici maddeler açığa çıkar. 

klima bakımıÖrneğin; sigara dumanı, iyi havalandırılmamış ortamda kurulu sobalar veya ısıtıcılar, temizlik amaçlı bazı çözücülerin kullanımı, böcek ilaçları bunların arasında ilk akla gelenlerdir. Yukarıdaki aktivitelerden sonra bu kirleticiler uzun bir süre havada kalabilirler. Havadaki bu maddeler biz klimamızı çalıştırdığımızda klimamızın iç ünitesinden sürekli olarak devir daim yapar ve klima iç ünitesinin içinde bulunan filtre ve evaporatörün içinde zamanla birikmeye başlar, böylece klimamızın verimi azalmış ve sağlığımızı tehdit eder bir hal almış olur.

Klima dış ünite kirletici kaynaklar Bir klima ünitesinin kondenseri(dış ünite), toz, toprak, böcekler, yapraklar, otlar ve başka Madde’lerle tıkanırsa, kondenserin ısı transfer kapasitesi düşer. Bunun neticesinde kompresörün basma basıncı artar, çektiği akım yükselir ve devrenin soğutma kapasitesi düşer. Bunlar, ünite yeterince ısınıp devre dışı kalana dek sürer. Kondenser yavaş yavaş tıkandığı için, devrenin bir süre aşırı yükte, çalışmasına neden olur, .Bundan kaynaklı olarakta cihazımız hem fazla enerji sarf eder hem de elektriksel bazı parçalarının bozulmasına ve kompresörümüzünde yanmasına sebep olur. Klima Servisi Hizmeti Verdiğimiz İlçe ve Semtler